• Укр/Рус/Eng

Диспут щодо створення природного парку – триває!

19 липня 2016 року у Верховній Раді під головуванням першого заступника голови Верховної Ради України Ірини Геращенко  відбулась погоджувальна нарада щодо створення на базі державного підприємства «Кам’янське лісове господарство» національного природного парку «Холодний Яр». Участь в нараді також взяли – Міністр екології та природних ресурсів України О. Семерак, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Я. Краснопольський, народний депутат О. Єднак, перший заступник голови Черкаської ОДА В. Коваль, перший заступник Кам’янської райдержадміністрації Б. Солошенко, головний лісничий ДП «Кам’янський лісгосп» В. Борота, представники структурних підрозділів профільних міністерств, науковці.

         На даний захід відразу не було запрошено представників громадськості сіл району на території яких планується створення об’єкту. Також не планувалася присутність народних обранців – депутатів місцевих рад, які представляють інтереси більшості громади в районі. І тільки після особистого зацікавлення даним питанням голови Кам’янської районної ради Сергія Сундукова до складу делегації було включено його особисто, голову села Грушківка – Д. Темного, С. Дяченка – депутата районної ради від цього округу, ініціативну групу жителів сіл Жаботино та Лубенці.

         Нарада відбувалась «гаряче» та «гостро». Думки присутніх кардинально різнились. За планом міністерства з місцевого лісгоспу під даний парк планується забрати площу близько 9 тисяч гектар лісу, що становить на сьогодні майже 45 % лісових угідь. Гостре занепокоєння представників Кам’янського району викликає і наступне послідуюче скорочення чисельності працівників лісового господарства. А якщо врахувати, що на сьогодні, Кам’янський лісгосп входить в десятку кращих по Україні по заробітній платі, то майбутнє вивільнення третини працюючих і втрата годувальників призведе до раптового соціального напруження в суспільстві. Окремо турбує районну владу і громадськість подальша втрата приблизно 10 мільйонів гривень податків усіх рівнів, що недорахується бюджет. Крім того, створення, обслуговування та підтримка в робочому стані нового закладу знову ж таки ляже непідйомним податковим тягарем на плечі місцевого бюджету.

         Кам’янською громадою наводилися приклади створення заповідників «Трахтемирів», що потихеньку став приватним, «Білозерський» і «Нижньосульський», які з часом перетворились на приватні мисливські угіддя та маєтки. На сьогодні в Холодному Яру вже ж існує пам’ятка природи загальнодержавного значення «Холодний Яр», і нагальної потреби створення нового парку, на думку і глибоке переконання Кам’янської громади не має. Потрібно розвивати, і підтримувати в належному стані те, що вже є. Дану думку підтримують і працівники місцевого лісового господарства. На підтримку своїх слів, представники лісгоспу наводять факти підтримки, розвитку та поліпшення територій, прилеглих до Холодного Яру. Так, уже на сьогодні створено екологічні куточки, місця відпочинку туристів, місцевих жителів. В кожному селі функціонують «зелені» будиночки, облагороджено місцеві джерела, кринички, створено дитячі ігрові майданчики. І робота продовжується ….

         З боку можновладців, чиновників, науковців, жодної економічної доцільності створення природного парку наведено не було, крім можливого примарного збільшення туристів. Але жодний туристичний напрямок в найближчій перспективі не зможе перекрити втрати лісу при створенні природного парку.

А щодо майбутнього залучення, розвитку, збільшення інвестицій, підтримки розвитку малого та середнього бізнесу, то ніхто з місцевої влади, жителів, не заважають, а всіляко тільки підтримують робити це прямо сьогодні на базі вже існуючого природного заповідника.

  • Переглядів: 61