• Укр/Рус/Eng

Кам’янське бюро правової допомоги інформує! Що робити, якщо пропустили строк прийняття спадщини?

Кам’янське бюро правової допомоги інформує!

Що робити, якщо пропустили строк прийняття спадщини?

Часто у громадян виникають питання, щодо пропуску строку прийняття спадщини та, як у таких випадках діяти. У відповідності до ст. 1270 Цивільного кодексу України встановлено, що строк для прийняття спадщини становить  6 місяців  з дня відкриття спадщини, а саме дня смерті особи або дня, з якого особа оголошується померлою. Проте, інколи  спадкоємець не встигає прийняти спадщину у визначений строк, у такому випадку він вважатиметься таким, що не прийняв її. У такому випадку у громадянина виникає ряд питань, щодо вирішення даної проблеми. Цивільний кодекс України, а саме ст.. 1272  передбачає можливість відновлення пропущеного строку для прийняття спадщини.

Так, відповідно до положень ст. 1272 ЦКУ, поновлення строку для прийняття спадщини можливе двома способами:

  1. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину. У такому випадку, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
  2. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини( з поважної причини), до суду. У такому випадку суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Якщо у першому випадку, а саме згоді інших спадкоємців ситуація зрозуміла, то відносно поновлення строків у суді, у громадян виникають питання, щодо поважних причин. Так законодавство не містить переліку поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, у кожному випадку це питання оцінюється судом індивідуально. Але, причини визнаватимуться поважними якщо вони пов’язані  з  об’єктивними,   непереборними,   істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Беручи до уваги судову практику, до таких причин відносяться, наприклад: тривала хвороба, служба у Збройних Силах України, тривале закордонне відрядження і т.п..

Виходячи з вищенаведеного бачимо, що  правила ст.. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;  2) ці обставини визнані судом поважними.

Також у Постанові Верховного суду України від 14 вересня 2016 р.  зазначено, що,  якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Хочу також звернути увагу на те, що відповідно до  ч. 3 ст. 1268 ЦК, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦКУ не заявив про відмову від неї. У цьому випадку поновлювати строк на прийняття спадщини непотрібно.

За детальнішою інформацією звертатися до Кам’янського бюро правової допомоги за адресою: м. Кам’янка вул. Декабристів,2 каб.7. тел.. (04732) 6-11-48

 

  • Переглядів: 96